O projektu

Nejsme klasický festival

Máme rádi divadlo a Plzeň. V roce 2008, kdy jsme začínali, se toho v historickém centru v létě moc nedělo. Chtěli jsme to změnit a podařilo se nám přesvědčit několik plzeňských profi herců, že hraní v době divadelních prázdnin bude zábava, i když netušíme, jestli jim budeme moct zaplatit. Naší první pražskou hvězdou se stal Viktor Limr a důvěru nám na samém začátku dal i patron našeho projektu Jan Přeučil. Navzdory všem skeptickým předpovědím jsme na konci června doslova z hlíny Proluky v Křižíkových sadech zhmotnili Moliérova Dona Juana – naši první inscenaci. A bylo vyprodáno. I když občas pršelo…

Od té doby připravujeme každý rok naši původní divadelní inscenaci, ušitou na míru některému z kouzelných zákoutí historického centra Plzně. Na konci června nebo na začátku července máme premiéru, po které následuje 10 – 13 představení. V polovině července vždy uvádíme několik repríz inscenace z předcházejícího roku.

Plzeňské a pražské hvězdy pod širým nebem

Na jevišti Divadelního léta se potkávají plzeňští herci všech souborů DJKTa a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek a filmového plátna. V inscenacích Divadelního léta si už zahráli např. Roman Zach, Michal Dlouhý, Kamil Halbich, Pavel Batěk, Ondřej Rychlý, Martin Písařík, Marek Adamczyk, Martin Zahálka, Jan Zadražil, Martin Hofmann, Pavel Kikinčuk, Petr Konáš či Kryštof Rímský, pravidelně se vrací Diana Toniková, Kristýna Leichtová, Jana Zenáhlíková, Viktor Limr, Radek Valenta, Zdeněk Rohlíček i výše zmíněný Jan Přeučil. Z plzeňských stálic to jsou Michal Štěrba, Bronislav Kotiš, Štěpánka Křesťanová, Antonín Procházka ml., Petr Borovský, Andrea Mohylová, Klára Krejsová, Jana Kubátová nebo Marek Mikulášek.

Sázíme na klenoty světových autorů

Za čtrnáct let existence jsme do kulis města Plzně zasadili řadu inscenací nejlepší světové dramatiky, vlastní adaptace i současnou českou hru: Moliérova Dona Juana, Gogolova Revizora, Shakespearovu Marnou lásky snahu, Gozziho Krále jelenem, Dumasovy Mušketýry, Goldoniho Lháře, dále hry V nouzi poznáš přítele, Prokletí rodu Baskervillů, Don Quijote, Akvabely, Cyrano a Švanda dudák, autorskou inscenaci studentů DAMU Poslední zrnko písku a Shakespearova Romea a Julii v úpravě Spolku Kašpar.

Zajímavý doprovodný program

Díky spolupráci s partnery se nám daří rozšiřovat náš program o další zajímavé aktivity. Naše hrací místo jsme například v dřívějších letech otevřeli neziskovkám, které připravovaly program pro rodiny s dětmi, nebo špičkovým tanečním a pohybovým inscenacím ve spolupráci s Tancem Praha (Korekce, Malá smrt). Spolu s tanečnicí a choreografkou Adélou Laštovkovou Stodolovou jsme vloni inscenovali autorskou poetickou komedii NOs. Stali jsme se i jednou z vlajkových lodí Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 a díky tomu se komedie Tři mušketýři živě přenášela do kin ve dvanácti městech v České republice. V rámci doprovodného programu uvádíme Open Air Slam Poetry a také divadelní Improzápasy. V roce 2019 se poprvé na naší festivalové scéně představilo pod širým nebem  Divadlo J. K. Tyla v rámci večera Jsme muzikál!. Pro děti pořádáme  příměstský Divadelní tábor. Po rezidenčním pobytu studentů DAMU následoval rezidenční pobyt studentů HAMU a souboru BodyVoiceBand, jehož výsledkem byla premiéra inscenace Slyšíš mě?. Pro 15. ročník připravujeme inscenaci studentů 3. ročníku KALD DAMU.

Diváci

Počet našich diváků se v posledních letech pohybuje kolem 9 000. Více než 10 000 fanoušku má i náš facebook.

Podařilo se nám podařilo hrát i v létě 2020 navzdory koronaviru, i když program byl skromnější, stali jsme se jednou z prvních kulturních akcí po první vlně pandemie. V roce 2021 jsme spojili své síly s pražským Spolkem Kašpar a uvedli v režii Jakuba Špalka Shakespearova Romea a Julii.
Díky, že s námi zůstáváte za každého počasí! Ti, kdo zažili, vám potvrdí, že letní komedie v zimě a dešti je adrenalinový zážitek!

Open Art – program pro nadšence, kteří se chtějí uplatnit v kultuře

Mladým lidem, především studentům, jsme před několika lety otevřeli možnost podílet se na organizaci představení, na vzniku inscenace nebo na přípravě festivalu a to ve všech divadelních profesích. Účastníci projektu Open Art nemuseli být předem rozhodnuti, co chtějí dělat, nemuseli ani o divadle nic vědět. Účastnili se pracovních schůzek, chodili na zkoušky i divadelní představení. Postupem času se rozhodli pro některé úkoly nebo pro hlubší poznání určité profese. Náš projekt neměl být jen líhní mladých umělců a farmou talentů, ale spíš platformou pro nalezení sebe sama prostřednictvím kultury. Máme radost, že z některých účastníků se stali nebo pomalu stávají profesionálové. Zajímají vás jejich zkušenosti?